Biblioteka jest teraz otwarta

Rozmowy o książkach w Bibliotece w Jodłówce Tuchowskiej i Siedliskach

Dnia 30 września odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie Młodzieżowego DKK. Uczniowie przybyli z paniami: Elżbietą Wiejacką i Marią Sztorc. Omawialiśmy książkę Agnieszki Tyszki pt. „Czego uszy nie widzą”. Jest to powieść, w której wydarzenia toczą się wręcz w błyskawicznym tempie. Narracja prowadzona jest interesująco, ale najciekawsze są same postacie, to one wzbogacają „uszy” w zabawne sytuacje. Poza dziadkiem, który rzuca przysłowiami na lewo i prawo, poznamy tu także wesołego i strasznie ciekawskiego przedszkolaka, złośliwą „geograficę” lub chociażby Ciotkę Wiem Wszystko. Książkę polecamy młodzieży, ponieważ jest to lektura skierowana głównie do nich. Książkę czyta się szybko i chętnie.
Powakacyjne spotkanie DKK w Filii w Siedliskach. Rozmowy dotyczyły książki pt. ” Podróż do miasta świateł” Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. Autorka wzniośle opisuje portret miasta, jakim jest Paryż z czasów pięknej epoki. Akcja dzieje się równocześnie we współczesnej Polsce i w XIX Paryżu. Większa część rozgrywa się jednak w mieście świateł, zabytków i wykwintnych restauracji, gdzie poznajemy losy Róży Wolskiej, ubogiej szlachcianki, zdeterminowanej, kobiety-emancypantki, malarki, skandalistki i wielkiej marzycielki. Książka zauroczyła klubowiczów. Ciepła, mądra, barwna, piękny język, czasami zaskakująca i pouczająca, pozwala na poczucie smaku i zapachu minionej epoki. Polecana do poczytania w długie jesienne wieczory.