Muzycznie w bibliotece!

wwwJesienne czwartki przebiegają w bibliotece pod hasłem „Spotkania z pasjami”. Tym razem Fundacja Orange zaprosiła do udziału Panią Wirginię Schmyt – znaną z gazet i telewizji pod pseudonimem DJ Wika. Przykład Pani Wirgini pokazuje, że nie ma pasji niemożliwych do zrealizowania, należy walczyć ze stereotypami i nie słuchać podszeptów, że w pewnym wieku nie wypada, bo to bzdura! Wszystkim osobom, kwitującym uśmieszkiem postać DJ Wiki, polecamy uważne zapoznanie się z jej działalnością.
Pani Wirginia Szmyt jest z wykształcenia pedagogiem specjalnym. Całe życie pracowała z trudną młodzieżą, osiągając znakomite wyniki pedagogiczne. Po przejściu na emeryturę, jak wiele osób, nie mogła znaleźć sobie miejsca, brakowało jej kontaktu z ludźmi. Postanowiła wykorzystać swoje doświadczenie nauczyciela i aktywnie zaangażować się w organizację zajęć dla seniorów na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Bardzo dbała o to, by wszystkie osoby, niezależnie od wykształcenia czy statusu społecznego, nie tylko uczyły się czegoś nowego, ale i czuły się tam dobrze. Wpadła na pomysł, że najlepiej zbliżyć ludzi do siebie poprzez muzykę. Zaczęła więc organizować potańcówki z profesjonalnym DJ’em. Szybko jednak skończyły się fundusze na opłacenie osoby, która prowadziłaby takie zabawy. Z drugiej strony, potańcówki cieszyły się takim powodzeniem, że żal było z nich rezygnować. Dlatego Pani Wirginia sama zaczęła grać. Dziś jej życie kręci się wokół muzyki: gra nie tylko na potańcówkach dla seniorów, ale również na dyskotekach dla młodych i sama organizuje dyskoteki międzypokoleniowe. Na wszystkich tych spotkaniach ludzie przyjmują ją bardzo ciepło i podziwiają za talent, odwagę i optymizm. Pani Wirginia odwdzięcza się im pozytywną muzyką i …przyjaźnią. DJ Wika zna większość uczestników swoich potańcówek i często pomaga im rozwiązywać ich problemy osobiste. Jest wsparciem dla młodszych i starszych osób. Dzięki swojej pozycji między dwoma światami może pokazywać seniorom, że „życie zaczyna się dopiero po 70” i że można realizować najbardziej odważne pasje. Młodym natomiast uświadamia, że starsi ludzie mogą ich wiele nauczyć i nie powinni być zostawiani poza marginesem społecznym.