Baner katalogu biblioteki

Kontakt

Biblioteka Publiczna w Tuchowie
ul. Chopina 10
33-170 Tuchów
NIP 993-02-45-321
tel.: (+48) 14 652 50 08
e-mail: biblioteka@tuchow.pl

Biblioteka jest teraz nieczynna

O bibliotece

Biblioteka Publiczna w Tuchowie jest samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest Gmina Tuchów. Tworzą ją trzy placówki: biblioteka główna w Tuchowie oraz dwie filie w Jodłówce Tuchowskiej i Siedliskach. Istniejemy po to, aby w pełni zaspokajać potrzeby czytelnicze, informacyjne, edukacyjne i kulturowe społeczności lokalnej. Naszą misję można zawrzeć w haśle: Bogaty księgozbiór – kompetentny bibliotekarz – nowoczesna technologia – usatysfakcjonowany czytelnik. Pragniemy stworzyć bibliotekę na miarę potrzeb XXI wieku spełniającą wymagania społeczeństwa informacyjnego, wpisującą się w potrzeby środowiska lokalnego.

Posiadamy uniwersalny księgozbiór zaspokajający różnorodne zainteresowania czytelników, cały czas uzupełniany o nowości wydawnicze. W ofercie biblioteki jest także prasa codzienna, audiobooki oraz ebooki. Zapewniamy dostęp do platformy Ibuk Libra, Legimi oraz Lerni. W naszej ofercie jest bezpłatny dostęp do komputerów, tabletów, konsoli Xbox oraz Internetu. Świadczymy usługi typu ksero, skany i wydruki komputerowe. W ofercie mamy także książki dla niewidomych wraz z urządzeniami do ich odsłuchu. 

W zbiorach biblioteki znajdują się także unikatowe książki pochodzące z kolekcji Towarzystwa Szkoły Ludowej. Dla miłośników literatury w oryginale udostępniamy książki w języku angielskim, niemieckim oraz francuskim.

Uczymy, jak korzystać z naszych zbiorów, jak wyszukiwać informacje, obsługiwać komputery, bezpiecznie korzystać z Internetu oraz aplikacji edukacyjnych dostępnych na tabletach i smartfonach, uczymy także podstaw kodowania. Proponujemy naszym czytelnikom spotkania z pisarzami, szkolenia, warsztaty, lekcje biblioteczne czy dyskusje o książkach. Organizujemy wystawy w Małej Galerii „Przedstawmy się”, promując lokalnych twórców.
O swojej działalności informujemy w czasopiśmie „Kurier Tuchowski”, na prowadzonej stronie internetowej oraz na Facebooku.

Pracownicy Biblioteki służą pomocą i fachowymi wskazówkami oraz poradami przy:

Przy wyborze książek można korzystać z katalogu komputerowego.

Nasze filie biblioteczne odnowione po realizacji projektów z programu Infrastruktura Bibliotek w latach 2013-2014, to placówki nowoczesne, dobrze wyposażone i przyjazne dla wszystkich odwiedzających.

Biblioteka otrzymała wiele nagród. Do najważniejszych można zaliczyć statuetkę Melaniusza za zasługi dla miasta i Gminy Tuchów z 2012 r. tytuł najlepszej biblioteki w Małopolsce za rok 2015 w ogólnopolskim Rankingu Bibliotek, drugie miejsce w Małopolsce w Rankingu Bibliotek za rok 2018 oraz 3 miejsce w Małopolsce w Rankingu Bibliotek za rok 2020.