Baner katalogu biblioteki

Kontakt

Biblioteka Publiczna w Tuchowie
ul. Chopina 10
33-170 Tuchów
NIP 993-02-45-321
tel.: (+48) 14 652 50 08
e-mail: biblioteka@tuchow.pl

Biblioteka jest teraz otwarta

Magia „szkiełka i oka”

werni.karolgJest dziedzina, w której znaczenie ma i „patrzenie sercem”, i „mędrca szkiełko i oko”, aby wykonać dobrą fotografię potrzebna jest zarówno wiedza, jak i intuicja oraz poczucie estetyki, a takie dobre fotografie można po raz kolejny oglądać w małej galerii „Przedstawmy się” w Bibliotece Publicznej w Tuchowie
15 stycznia dyrektor biblioteki Bożena Wrona uroczyście otworzyła nową wystawę fotografii, której autorem jest Karol Gut. Liczni goście wernisażu uczestniczyli w miniwykładzie, jaki zaprezentował nam autor, a następnie zwiedzali wystawę, słuchając komentarza o okolicznościach powstania każdego ze zdjęć. Karol, mimo młodego wieku (tegoroczny maturzysta), zdumiewał wszystkich zebranych swoją wiedzą dotyczącą astronomii i astrofotografii. Wiedza ta, potwierdzona osiągnięciami na konkursach, wzięła się z fascynacji obserwacją nieba. Fotografia początkowo miała jedynie służyć dokumentowaniu obiektów dostrzeżonych przez teleskop, ale szybko przerodziła się w pasję. Tematem zdjęć są więc nie tylko gwiazdy i galaktyki, ale również ludzie, wydarzenia i ziemskie krajobrazy. Podczas wernisażu Karol przedstawił nam pokrótce proces powstawania zdjęć obiektów astronomicznych, samo wykonanie zdjęcia zajmuje całą noc lub znacznie więcej, w zależności od tego jakiej jasności jest cel, drugą fazą pracy jest „wywołanie” fotografii, czyli przede wszystkim „uśrednienie” materiału z szumów, a ta żmudna praca może zająć nawet kilka dni. Natomiast reportaże wymagają innego rodzaju starań, tu o efekcie decydują często ułamki sekund, czyli znalezienie się w odpowiednim miejscu o odpowiedniej porze lub sam pomysł i umiejętne „patrzenie”. Trzeba jednak podkreślić, że choć zdjęcia pochodzą jakby z dwóch odmiennych dyscyplin, to jednakowo zachwycają.
Jest nam bardzo miło, że w naszej bibliotecznej galerii po raz kolejny możemy gościć tak zdolnego, młodego tuchowskiego twórcę. Dziękujemy Karolowi, że chciał u nas pokazać swoje fotografie. Zapraszamy do obejrzenia wystawy w bibliotece.