Baner katalogu biblioteki

Kontakt

Biblioteka Publiczna w Tuchowie
ul. Chopina 10
33-170 Tuchów
NIP 993-02-45-321
tel.: (+48) 14 652 50 08
e-mail: biblioteka@tuchow.pl

Biblioteka jest teraz otwarta

Ekologiczne Pompowanie Wyobraźni

DSC_0352„Zorganizowanie cyklu warsztatów inscenizowanych Nauka w codzienności – ciekawostki świata natury – pompowanie wyobraźni oraz druk zakładek do książek” to operacja z zakresu małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013, dzięki której Biblioteka Publiczna w Tuchowie zorganizowała warsztaty ekologiczne dla 150 uczniów ze szkół podstawowych. Dwugodzinne zajęcia poprowadził pan Michał Zawadka – pisarz, prezenter, aktor, kaskader. Każdy z uczestników otrzymał okolicznościowe zakładki do książek przypominające o niebezpieczeństwie związanym z wypalaniem traw, a także słodki poczęstunek.
Prowadzący zajęcia stawał na głowie (dosłownie i w przenośni), by przybliżyć dzieciom fascynujący świat przyrody. Zajęcia pokazywały w jaki sposób wynalazcy podglądają naturę i inspirują się nią w tworzeniu przedmiotów codziennego użytku. Niepozorne rośliny i zwierzęta posiadają zdolności i możliwości wykorzystywane nawet w tak zaawansowanych technologicznie wynalazkach jak sondy kosmiczne, a także w tych codziennego użytku jak rzepy, nożyczki, czy zamki błyskawiczne. Prowadzący zachęcał dzieci do wnikliwego obserwowania świata, do stawiania pytań i szukania odpowiedzi. Utwierdzał ich w przekonaniu, że każdy z nich może zostać wynalazcą, jeśli nie będzie się poddawał w dążeniu do celu. Podkreślał również, że trzeba być odważnym w wygłaszaniu swoich pomysłów, bo dzięki temu zdobywa się wiedzę i doświadczenie. Nie popełnia błędów tylko ten, kto nie próbuje. Warsztaty uczyły więc szacunku zarówno dla przyrody, jak i samego siebie. Na zakończenie każdy mógł zostać konstruktorem, nawet przedszkolaki były w stanie zbudować latające odrzutowce. Myślę, że wirujące pod sufitem szkolnych sal wielokolorowe „rakiety” na długo pozostaną w pamięci dzieci, razem z hasłem „Wyobraźnia to potęga”.
W związku z proekologicznymi warsztatami powstały również zakładki do książek przypominające o niebezpieczeństwie związanym z wypalaniem traw. Uświadamialiśmy dzieciom, że właśnie ten wspaniały i tak przydatny człowiekowi świat przyrody jest bezbronny wobec pożaru. Przypominamy, że wskutek wypalania traw ucierpieć mogą również ludzie i ich zabudowania. Ogień to żywioł, którego nie należy lekceważyć. Na zakładkach znajduje się zdjęcie z akcji pożarniczej OSP w Tuchowie oraz numery telefonów. Za użyczenie zdjęcia dziękujemy druhowi Łukaszowi Giemzie.
Przeprowadzenie tej akcji było możliwe dzięki pozyskaniu środków z funduszy unijnych, w czym pomocy udzielił nam Wiktor Chrzanowski – dyrektor Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju w Tuchowie – za co serdecznie dziękujemy.
log1log2log3