Baner katalogu biblioteki

Kontakt

Biblioteka Publiczna w Tuchowie
ul. Chopina 10
33-170 Tuchów
NIP 993-02-45-321
tel.: (+48) 14 652 50 08
e-mail: biblioteka@tuchow.pl

Biblioteka jest teraz nieczynna

O książkach wśród książek

DSC_0114We wtorkowe przedpołudnie 28 października gościliśmy w Czytelni Biblioteki Publicznej w Tuchowie Panią Annę Onichimowską. Pisarka przyjechała na zaproszenie działającego przy naszej bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki, do którego należą uczniowie Zespołu Szkół z Burzyna.
Pani Anna jest autorką 45 książek, z których kilka stało się lekturami szkolnymi. Pisze, jak sama powiedziała od 30 lat, a odbiorcami jej literatury są zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli.
W Tuchowie, ze względu na wiek publiczności, opowiadała głównie o swoich książkach dla młodzieży. Porusza w nich trudne tematy. Mówiła, że zawsze stara się doprowadzić narrację do takiego momentu, w którym postaci same wiedzą, co mają dalej robić. Pisząc, nie lubi znać zakończenia, woli, aby jej książka zaskoczyła również ją samą. Na początku ma tylko pomysł, wie, jakim tematem chce się zająć, od tego właśnie zaczyna pracę. Później stara się poznać dogłębnie problem , aby sprawić, że opisywany, fikcyjny świat, będzie jak najbardziej bliski rzeczywistości. Według niej praca nad tekstem to ciągłe dyscyplinowanie się, nie lubi, gdy tekst zbyt się rozrasta. Wykasowuje więc zbędne słowa, niepotrzebne dialogi, starając się, by problem nie zniknął pod naporem narracji, by nie został zagadany. Zachęciła uczestników spotkania do zadawania pytań, które pojawiły się najpierw nieśmiało, po czym nasunęło się ich całkiem sporo. Dotyczyły one zarówno spraw osobistych, jak i warsztatu pisarza.
Na zakończenie autorka wpisywała dedykacje do książek i pozowała do zdjęć z uczestnikami spotkania.
Myślę, że nikt z obecnych nie żałował czasu spędzonego w bibliotece. A Pani Anna skutecznie skusiła wiele z obecnych osób do sięgnięcia po jej książki. Do czego i ja szczerze namawiam.

Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki