Kontakt

Biblioteka Publiczna w Tuchowie
ul. Chopina 10
33-170 Tuchów
NIP 993-02-45-321
tel.: (+48) 14 652 50 08
e-mail: biblioteka@tuchow.pl

Biblioteka jest teraz nieczynna

13 Tuchowski Maraton Głośnego Czytania

W tym roku głośne czytanie związane z ogólnopolską akcją Cała polska Czyta dzieciom odbywało się w ramach tygodnia Bibliotek „Biblioteka? Oczywiście!” Pierwsza impreza czytelnicza odbyła się w dniu 11.05.2017 r. – w czwartkowe popołudnie. Spotkanie „Majowe głośne czytanie dla dzieci” zostało zorganizowane przez Powiatową Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Tarnowie. Uczestniczyli w nim podopieczni tuchowskich „Kubusiów”, którzy czytali bajkę „Dlaczego zwierzęta mieszkają w bloku Maćka” Tomka Trojanowskiego. Dodatkowo fachową wiedzą dzielił się z nami leśnik z Nadleśnictwa Gromnik – Marek Krzemień.
Natomiast na piątek zaplanowany był 13 Tuchowski Maraton Głośnego Czytania. Ta „13” częściowo okazała się pechowa, ponieważ od rana mocno padało i przyjście przedszkolaków do biblioteki okazało się niemożliwe, jednak w porozumieniu z przedszkolami i dzięki uprzejmości czytających, impreza odbyła się, tylko że w formie objazdowej. Najpierw dla dzieciaków z Niepublicznego Integracyjnego Przedszkola w Tuchowie czytał Pszczelarz Roku 2016 – Albert Radwan. Zaprezentował on bajkę „Emma i jagodowy miód” autorstwa Haliny Muszyńskiej, która w tym roku wpłynęła na tuchowski konkurs literacki „Bajka miodem pokrzepiona” i została nagrodzona przez Koło Pszczelarzy w Tuchowie. Nie obyło się również bez degustacji miodu oraz opowieści o pracy pszczół i pszczelarza, w których Albert Radwan jest prawdziwym mistrzem.

Następnie pojechaliśmy do Przedszkola Publicznego razem z policjantami z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie sierż. szt. Katarzyną Zossel i sierż. szt. Jakubem Wojtanowskim. Milusińscy jak zaczarowani słuchali opowiadania Iwony Brylińskiej „Janek lubi się chwalić”, które wspaniale zinterpretowała głosowo sierżant. Potem z nie mniejszą uwagą dowiadywali się o tajnikach pracy policjanta – przewodnika psa służbowego. Na koniec czekała na nas jeszcze niemała niespodzianka, bowiem mogliśmy zobaczyć pokaz tresury i posłuszeństwa owczarka niemieckiego – partnera zaproszonych policjantów. Wszyscy z uwaga śledziliśmy jak pies wykonuje polecenia, wprawdzie tylko przez okna przedszkolnej sali, ponieważ przez specyfikę szkolenia psa policyjnego nie powinien on mieć bezpośredniego kontaktu z postronnymi osobami, ale jestem pewna, że widok ten na długo zapadnie w pamięć dzieci.
Trzecie spotkanie w tym dniu przeprowadził niezawodny Grzegorz Mastalerz – pasjonat wojskowości. Po przeczytaniu zabawnej opowieści „Wstydziołki” Agnieszki Zimnowodzkiej opowiadał on o swoim hobby. W pouczający i atrakcyjny sposób przedstawił różne ciekawostki dotyczące broni, wojska. Podkreślał, jak ważne są wiedza, inteligencja, wytrwałość, opanowanie w tym zawodzie. Zaprezentował również atrapę karabinu snajperskiego, na którego temat rozpoczęła się żywa dyskusja z przedszkolakami, bowiem niektórzy z nich bardzo dużo wiedzieli o wojsku i aktualnych konfliktach zbrojnych. Na zakończenie odbyło się także mierzenie wojskowego hełmu.
Imprezie towarzyszyły oczywiście wspólne zdjęcia oraz słodki poczęstunek, a także pamiątkowe kalendarzyki akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tej imprezy: wspaniałym czytającym, ich przełożonym, przedszkolom i wszystkim dzieciom. Czytanie jest ważne, zapewnia prawdziwy kontakt i może stać się wyjściem do wielu ciekawych rozmów z naszymi dziećmi. Czytajmy dzieciom! Codziennie!