Baner katalogu biblioteki

Kontakt

Biblioteka Publiczna w Tuchowie
ul. Chopina 10
33-170 Tuchów
NIP 993-02-45-321
tel.: (+48) 14 652 50 08
e-mail: biblioteka@tuchow.pl

Biblioteka jest teraz nieczynna

Biblioteka? Optymistycznie!

Dyskusyjne Kluby Książki z Burzyna, Jodłówki Tuchowskiej i Siedlisk miały możliwość spotkania się z niezwykłą personą. W ramach Tygodnia Bibliotek przygotowaliśmy dla nich prawdziwy rarytas, spotkanie ze znaną im doskonale z wielu zabawnych, a równocześnie mądrych i wzruszających książek – Ewą Nowak. Wydarzenie to miało miejsce 16 maja, pierwsze spotkanie odbyło się w czytelni BP w Tuchowie, a później pisarka odwiedziła Zespół Szkół w Siedliskach.
Autorka dała się poznać jako osoba o otwartym umyśle, bezpośrednia i z ogromnym poczuciem humoru.

Pierwsze spotkanie, ze względu na kameralny charakter, miało bardziej formę dyskusji, czy też otwartego wywiadu. Ewa Nowak, odpowiadając na pytania uczestników, z prawdziwym talentem krasomówczym i kabaretowym przedstawiała anegdoty związane ze swoimi książkami, historią ich powstania, pierwowzorami postaci. Zdradzała tajniki swojego warsztatu pracy i dawała rady dotyczące pisania i w ogóle pracy twórczej. Jednak chyba najważniejszą wartością tego spotkania był jego terapeutyczny charakter. Autorka jest z wykształcenia psychologiem, pewnie dlatego jej wypowiedzi przepełnione były słowami otuchy, że nie ma znaczenia kim jesteś, jak wyglądasz, skąd pochodzisz i co przykrego spotkało cię w życiu, bo każda z tych rzeczy wzmacnia cię, daje ci doświadczenie, mądrość, a jeśli jesteś osobą twórczą może stać się dla ciebie inspiracją. Uświadamiała nam, jak ważne są emocje i kontekst każdej sytuacji, w której uczestniczymy i przestrzegała, by zawsze przed oceną, podjąć próbę postawienia się w roli każdej ze stron.
W Siedliskach natomiast, gdzie uczestników spotkania było znacznie więcej, spotkanie miało formę pogadanki. Pisarka opowiadała o swoim szkolnym życiu, jak wyglądały jej relacje z rówieśnikami, że należała raczej do tzw. szarej masy – była przeciętna. Jednak tym co pozwoliło jej się wybić z tego tłumu, było zauroczenie, które nieoczekiwanie poskutkowało częstymi odwiedzinami w bibliotece szkolnej i rozwinięciem zainteresowań czytelniczych, chciała bowiem czytać to samo, co czytał chłopiec, w którym się zakochała. Podkreślała jak ważne jest wybranie sobie grona znajomych, wśród których nie tylko będziemy się dobrze czuć, ale także będziemy pozytywnie motywowani.
Na koniec obydwu spotkań były oczywiście podziękowania i pamiątkowe autografy. Jest to z pewnością jedno z tych wydarzeń, które na zawsze pozostaje w pamięci i pomaga nam optymistycznie spoglądać na naszą przyszłość.
Spotkanie zostało dofinansowane ze środków Instytutu Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Ewa Nowak — polska pisarka, pedagog terapeuta, publicystka. Urodzona w 1966 roku w Warszawie, wychowała się na warszawskim Powiślu. Pochodzi z rodziny nauczycielskiej. Ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiki Specjalnej (obecnie Akademia Pedagogiki Specjalnej) im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Mieszka na warszawskiej Białołęce. Współpracuje z pismami „Cogito”, „Victor Gimnazjalista”, „Victor Junior”, „Trzynastka”, „Sens”. W 2002 roku ukazała się jej pierwsza powieść – Wszystko, tylko nie mięta. Obecnie na rynku dostępnych jest już ponad trzydzieści tytułów. (Biogram za: http://www.ewanowak.com/informacje)