Klub Młodego Odkrywcy

W sobotę 18 stycznia w Filii Biblioteki Publicznej w Jodłówce Tuchowskiej odbyło się kolejne spotkanie Klubu Młodego Odkrywcy. Tym razem nasi mali badacze eksperymentowali z wodą. Klubowicze poznali budowę cząsteczki wody i rysowali kropelki. Dzieci przeprowadziły samodzielnie cztery doświadczenia, do których użyły łatwo dostępnych składników (ocet, soda oczyszczona, barwniki spożywcze, czerwona kapusta i atrament). Obserwowaliśmy „nurkujące rodzynki” poznając przy tym proces adsorpcji. Bardzo zaskoczył nas atrament. Wlewaliśmy go do ciepłej i zimnej wody. W zimnej nadal był niebieski, a w ciepłej kolor zniknął. Jednak po wlaniu „magicznej substancji” kolor nagle ponownie się pojawiał. Klubowicze stworzyli również barwny „most wodny” oraz nauczyli się badać pH roztworów.
Dzieci były zachwycone, gdy mogły wlewać, przelewać, wsypywać i wkraplać różne kolorowe substancje i roztwory do innych i obserwować zachodzące reakcje chemiczne. Dziękujemy Pani Magdalenie Szarej za przeprowadzenie zajęć, a dzieci zapraszamy na kolejne spotkanie już za miesiąc!