Książkomat

8 grudnia obok naszej biblioteki, przed wejściem do Domu Kultury pojawił się książkomat. Jego montaż był możliwy dzięki realizacji grantu „Biblioteka – dostępna przestrzeń dla ludzi i książek”. Korzystanie z urządzenia jest bardzo proste.

Każdy zarejestrowany czytelnik, po uprzednim zalogowaniu się do książkomatu przy pomocy karty bibliotecznej lub jej numeru, może odebrać wcześniej zamówione książki lub je zwrócić. Karty będziemy rozdawać w styczniu.

Procedura zamawiania książek będzie przebiegać następująco:

Czytelnik rezerwuje książkę w systemie bibliotecznym, zaznaczając opcję odbioru w książkomacie. Bibliotekarz, po odszukaniu książek, wprowadza do systemu informację o przekazaniu ich do książkomatu. Przekazane książki umieszczone zostaną w odpowiednich skrytkach. Skrytka automatycznie zostaje zaprogramowana w taki sposób, aby dostęp do niej miał tylko oczekujący na pozycję czytelnik. Z systemu bibliotecznego, w momencie umieszczenia książki w skrytce, generowana jest wiadomość e-mail do czytelnika o tym, że książka oczekuje na niego, podany jest też czas na odbiór paczki (3 dni).

Czytelnik o dogodnej porze przychodzi po zamówione lektury. Z komunikatów wyświetlacza wybiera „Odbiór”, loguje się, następnie „Otwórz skrytkę” – wypożyczenie następuje w momencie otwarcia skrytki, potem zamyka skrytkę. Jeśli chce zwrócić książki, wybiera „zwróć”, następnie skanuje biblioteczny kod ze środka książki i dopiero wtedy otwiera się skrytka, gdzie może umieścić książkę lub książki. Czytelnik zamyka skrytkę i musi pamiętać o zaznaczeniu na wyświetlaczu „zakończ”! Wypisanie książek z konta czytelnika następuje dopiero po potwierdzeniu ich oddania przez bibliotekarza w momencie wybrania ich ze skrytek i wypisania w bibliotece.

Urządzenie ma wyświetlacz, na którym pojawiają się komunikaty, wystarczy podążać za wskazówkami, a w razie wątpliwości zawsze można się wylogować.

W przyszłym roku na urządzeniu pojawią się jeszcze szczegółowe napisy oraz dodatkowe instrukcje.

książkomat przed budynkiem biblioteki
Książkomat