Biblioteka jest teraz otwarta

Narodowe Czytanie

13 września w pięknej scenerii ogrodu Szkoły Podstawowej w Jodłówce Tuchowskiej odbyło się  Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Filia Biblioteki Publicznej we współpracy z biblioteką szkolną już po raz ósmy włączyły się do tej ogólnopolskiej akcji. Celem tego wyjątkowego wydarzenia jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę  a także wzmacnianie narodowej tożsamości. Co roku para prezydencka wybiera do Narodowego Czytania konkretny utwór literacki, łącząc temat utworu z obchodzonym jubileuszem. W tym roku do lektury wybrano najbardziej znaną powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Jest to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w tym roku. Dzieci i młodzież wraz z gronem pedagogicznym wysłuchali fragmentów powieści czytanych przez lektorów: emerytowaną nauczycielkę Zofię Starzyk, radnego RM Stanisława Wabno, dyrektor SP Katarzynę Osika, nauczyciela Wacława Krupę, księdza proboszcza Janusz Rzącę; młodzież z klasy VII: Darię Iwańską, Magdalenę Osika i Filipa Czudeckiego. Za ich sprawą, oczami wyobraźni przenieśliśmy się do nadniemeńskiej krainy, stąpaliśmy po ukwieconych łąkach i zajrzeliśmy do korczyńskiego dworu. Dane nam było również, pochylić głowę nad grobem Jana i Cecylii. Duch tamtych czasów oddany został wiernie, bo lektorzy ubrani byli w stroje z epoki sprzed 130 lat. Tło powstania powieści przedstawiła sama Eliza Orzeszkowa, w której rolę wcieliła się Julia Słomska, uczennica kl. VIII. Na zakończenie wspólnie śpiewaliśmy piosenki, do których przygrywała na gitarze Aneta Poręba. Uczestnicy akcji otrzymali pamiątkowe zakładki z cytatami powieści „Nad Niemnem”. Dziękujemy czytającym za piękne interpretacje utworu oraz wszystkim, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu. Zachęcamy do sięgnięcia po tę bardzo nastrojową lekturę, napisaną barwnym językiem. Zapraszamy na spotkanie z rodzinami Bohatyrowiczów i Korczyńskich oraz innymi postaciami, wysłuchania ich rozmów o Polsce, a także tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. A już w przyszłym roku będziemy wspólnie czytać fragmenty  „Kordiana” Juliusza Słowackiego.