Baner katalogu biblioteki

Kontakt

Biblioteka Publiczna w Tuchowie
ul. Chopina 10
33-170 Tuchów
NIP 993-02-45-321
tel.: (+48) 14 652 50 08
e-mail: biblioteka@tuchow.pl

Biblioteka jest teraz nieczynna

Magdalena Wolińska-Riedi odwiedziła Tuchów!

16 października w Muzeum Miejskim w Tuchowie spotkaliśmy się z niezwykłą Magdaleną Wolińską-Riedi – wieloletnią mieszkanką Watykanu, dziennikarką i korespondentką najważniejszych wydarzeń ostatnich lat zarówno z Wiecznego Miasta, jak i całych Włoch. Kobieta pełna pasji i radości życia, posiadaczka zaraźliwego uśmiechu. Autorka Trylogii Watykańskiej opowiadała zarówno o swoim życiu zawodowym, jak i prywatnym za Spiżową Bramą, dzieląc się anegdotami i historiami. O jej życiu można przeczytać w książce Kobieta w Watykanie, gdzie wprowadza czytelników w to, co dzieje się w zwykłym życiu świeckich mieszkańców tego miasta. Zdarzyło się w Watykanie to oddanie głosu szeregowym pracownikom, którzy są skarbnicą „tajnych” opowieści, dzięki czemu książka pełna jest „smaczków”, które wywołują i uśmiech, i wzruszenie. Ostatnia część trylogii Z Watykanu w świat opowiada o podróżach, które autorka odbyła, towarzysząc papieżowi Franciszkowi podczas jego pielgrzymek, a także o samych pielgrzymkach od technicznej – organizacyjnej strony. Na spotkaniu dziennikarka opowiedziała nam o okolicznościach powstania swoich książek – książek, których nie planowała, na które nigdy – pracując jako dziennikarka i będąc mamą – nie miała czasu. Zapytana o godzenie tych wszystkich ról życiowych odpowiedziała ze szczerością, że jest to niezwykle trudne i wymaga od niej stale wielu wyrzeczeń, z drugiej jednak strony daje olbrzymią satysfakcję. Zarówno radość życia, jak i pasję do swojej pracy można było wyczytać ze sposobu, w jaki opowiadała tego wieczoru. Myślę, że oczarowała całą licznie zgromadzoną publiczność erudycją, uśmiechem i historiami. Na koniec zaprosiła nas do „swojego Rzymu”, w uliczki mniej zadeptane, sklepiki i kawiarnie o historii równie bogatej jak zabytkowe budynki, w których się znajdują. Mój Rzym Magdaleny Wolińskiej-Riedi to nie tyle przewodnik, co osobista opowieść o miłości do Wiecznego Miasta.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za gorący odbiór, pytania do autorki i wierzymy, że było warto spotkać się 16 października i wspomnieć Jana Pawła II razem z osobą, która osobiście go znała.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy sióstr Salamon z Karwodrzy, które przyjaźnią się z Panią Magdaleną – bardzo dziękujemy Paniom za inicjatywę i umożliwienie tego wydarzenia. Podziękowania również dla Domu Kultury w Tuchowie, który był współorganizatorem wieczoru, a szczególnie Dorocie Strojny za koordynację działań i Ryszardowi Wronie – kustoszowi muzeum – za gościnę spotkania. 

Wieczór autorski promował najnowszą książkę Magdaleny Wolińskiej-Riedi Mój Rzym. Spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta wydaną przez Wydawnictwo Znak.