Biblioteka jest teraz otwarta

Noc Bibliotek w Filii w Jodłówce Tuchowskiej

Tegoroczna ogólnopolska edycja „Nocy Bibliotek” przebiegała pod hasłem „Absurd nie czytać”. Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, bowiem moc literatury jest wręcz nieoceniona. Dlatego też, po raz kolejny Filia Biblioteki Publicznej w Jodłówce Tuchowskiej oraz biblioteka szkolna zaprosiły dzieci i młodzież na wspólne jej odkrywanie. Dopisała nam, jak zwykle, liczna grupa dzieci i młodzieży – przybyło ponad 50 uczniów w wieku 6-18 lat! Piątkowe popołudnie i wieczór – 13 października – obfitowało w szereg atrakcji, które pozwoliły spędzić je w sposób twórczy i kulturalny. Były tańce na świeżym powietrzu, gry i zabawy. W ramach warsztatów językowo-plastycznych stworzyliśmy oryginalne „drzewko czytelnicze”, na którym znalazły się hasła i cytaty promujące czytelnictwo. Wykonywaliśmy zakładki do książki metodą origami oraz projektowaliśmy okładki swoich ulubionych lektur. Nie mogło zabraknąć spotkania z twórczością Wisławy Szymborskiej, patronki roku 2023. Zaśpiewaliśmy (karaoke) Nic dwa razy się nie zdarza i wzorem poetki tworzyliśmy krótkie rymowanki – „lepieje”. Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki zaprezentował ciekawą lekturę Beaty Sabały – Zielińskiej TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka.  Ta książka to nie tylko historia dla dzieci o akcjach ratowniczych przeprowadzonych w górach, ale także przewodnik i poradnik z cudowną szatą graficzną. Wielką niespodzianką dla uczestników „Nocy bibliotek” okazał się gość specjalny – Ewelina Haraf, prezes fundacji „Iskierka”, która przybyła wraz z córką Hanią i psem Rubinem. Pani Ewelina przeczytała nam fragmenty książki A. Chmielińskiej Dzikie opowieści. Wędrówka tropem tajemnic natury. Na jej podstawie przeprowadziła pogadankę dotyczącą tajemniczego świata mrówek i pszczół.  Opowiadała też o fundacji, którą prowadzi, a zajmuje się ona leczeniem i rehabilitacją dzikich zwierząt. Po przeprowadzeniu krótkiego szkolenia, dotyczącego przebywania w towarzystwie psa, każdy mógł podejść i pogłaskać Rubina. To były cudowne, magiczne momenty, które z pewnością nie zapomnimy! Atrakcją cieszyły się również kąciki gier planszowych, puzzli, Xbox, komputery, piłkarzyki…Było ciekawie, gwarnie i radośnie! Dziękujemy serdecznie dzieciom i młodzieży za udział  w przygotowanych aktywnościach. Mamy nadzieję, że dzięki nim wszyscy dobrze się bawili i poczuli wspierającą moc literatury. Do zobaczenia podczas kolejnej nocy – już na rozpoczęcie ferii zimowych! Podziękowanie dla Elżbiety Wiejackiej bibliotekarki szkolnej za współudział w organizacji wydarzenia.