Baner katalogu biblioteki

Kontakt

Biblioteka Publiczna w Tuchowie
ul. Chopina 10
33-170 Tuchów
NIP 993-02-45-321
tel.: (+48) 14 652 50 08
e-mail: biblioteka@tuchow.pl

Biblioteka jest teraz nieczynna

Kreatywne i twórcze ferie z biblioteką

Od 12  do 16 lutego w Filii Biblioteki Publicznej w Jodłówce Tuchowskiej odbywały się ciekawe i twórcze zajęcia dla wszystkich dzieci, które chciały aktywnie spędzić wolny czas. Uczestnicy „Ferii z biblioteką”  nie mogli narzekać na nudę. Zorganizowano szereg różnorodnych zajęć, popularyzujących w atrakcyjny sposób książkę oraz pokazując, że biblioteka to miejsce świetnej zabawy oraz dobra alternatywa dla biernego siedzenia przed smartfonem lub komputerem. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci młodszych, jak i tych nieco starszych. Z oferty skorzystało 20 dzieci. Wszyscy z zaangażowaniem  brali udział w integracyjnych zabawach literackich, ruchowych i plastycznych, wykazując się kreatywnością, pomysłowością i poczuciem humoru.

W ramach zajęć plastycznych ze starych gazet wykonaliśmy plakat „Gazeciaki”, ukazujący aktywności podejmowane przez dzieci podczas ferii. Projektowaliśmy okładki do swojej ulubionej książki oraz kartki walentynkowe.  Podczas zajęć teatralnych zrobiliśmy scenę z kartonu oraz papierowe figurki do przedstawienia „Czerwony Kapturek”. Bawiąc się w teatr i wcielając się w różne postacie, każdy miał okazję odkryć swoje talenty aktorskie. Mali detektywi zmierzyli się z bibliotecznym „escape roomem”. Zadanie polegało na odszukaniu bomby i ukrytego w bibliotece skarbu. Dzieci wyposażone w tablety, dzielnie rozwiązywały kolejne zadania. Oczywiście w naszej bibliotece nie mogło zabraknąć wspólnego eksperymentowania z Klubem Młodego Odkrywcy. Stęsknieni za śniegiem i białym szaleństwem zrobiliśmy sztuczny śnieg i lepiliśmy z niego bałwanki. Podczas warsztatów mydlarskich amatorzy tworzenia mydeł mieli okazję nauczyć się podstaw tego rzemiosła. Eksperymentowaliśmy z różnymi olejkami zapachowymi, barwnikami i dodatkami, tworząc unikalne mydła. Zorganizowano dla dzieci interesujące warsztaty przyrodnicze, które poprowadził Pan Wojciech Sanek z  Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Dowiedzieliśmy się m.in. jakie zwierzęta możemy spotkać podczas nocnego spaceru do lasu, ile nietoperz może zjeść komarów, czym są i czemu służą wibrysy.

Ogromną niespodzianką dla dzieci były gofry przygotowane przez mamy: Jolantę Woloszczuk i Barbarę Gargulę. Każdy mógł wybrać swoje ulubione dodatki: bita śmietana, owoce, galaretka, dżem, kolorowa posypka, cukier puder… Było bardzo smacznie!

W czasie ferii towarzyszyły nam także książki, codziennie odbywało się „Czytanie na dywanie”. Był też czas na gimnastykę – pokonywaliśmy tor przeszkód oraz integrowaliśmy się przy muzyce.

Dziękujemy za obecność i wspaniałą zabawę wszystkim dzieciom uczestniczącym w akcji „Ferie z biblioteką”!