Tydzień bibliotek w Jodłówce Tuchowskiej

XXI. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek upłynął pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”, które
w pełni oddaje sens i znaczenie dzisiejszej instytucji kultury. Biblioteka to przestrzeń dostępna dla wszystkich, bez względu na wiek, umiejętności czy też preferencje czytelnicze. To miejsce poszerzające ofertę o nowe trendy, w którym  integruje się społeczność lokalna. W ramach Tygodnia Bibliotek, Filia Biblioteki Publicznej  w Jodłówce Tuchowskiej przygotowała dla uczniów SP ciekawe zajęcia.Dzieci z kl. II i III  wzięły udział w lekcji bibliotecznej. Uczniowie z zaciekawieniem  wysłuchali „Legendy o latarni w Jodłówce Tuchowskiej” oraz  historii zabytkowej latarni znajdującej się w naszej miejscowości. Następnie  bezbłędnie rozwiązali krzyżówkę odnoszącą się do przeczytanego tekstu. Kolejnym punktem programu były warsztaty przyrodnicze. Wojciech Sanek oraz Tomasz Gawlik z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego przekazali dzieciom sporą dawkę wiedzy i ciekawostek. Młodzi przyrodnicy z wielkim zapałem i zaangażowaniem tworzyli makiety przedstawiające domy przyjazne naturze wraz z otoczeniem. Podczas gry karcianej dzieci mogły wykazać się swoją wiedzą o świecie roślin i zwierząt oraz ćwiczyły umiejętność argumentowania i wyciągania wniosków.  Młodzież z Dyskusyjnego Klubu Książki uczestniczyła w warsztatach mydlarskich , podczas których powstały piękne, kolorowe i pachnące mydełka glicerynowe. Część grupy stworzyła również pomadki do ust z dodatkiem wosku pszczelego, lanoliny, masła shea i oleju ze słodkich migdałów. Uczestnicy przekonali się jak przyjemnie jest tworzyć własne, naturalne produkty kosmetyczne. Na zakończenie Tygodnia Bibliotek zorganizowano dla chętnych dzieci „Piknik z książką”. Podczas głośnego czytania pod chmurką, dzieci wysłuchały opowiadań z książeczki „Biedronka i inni mieszkańcy łąki”. W pięknym otoczeniu natury rozmawialiśmy o przysmakach biedronki, rozpoznawaliśmy różne gatunki motyli i zastanawialiśmy się na co czeka pająk… Kolejnym punktem programu był piknik. Na dzieci czekała pyszna lemoniada oraz przekąski przygotowane przez rodziców. Był też czas na wspólną zabawę. Graliśmy w planszówki, piłkarzyki, układaliśmy puzzle. Chętne dzieci robiły bransoletki. Podczas warsztatów plastycznych młodzi miłośnicy książek wykonali plakat promujący czytanie. Bardzo dziękujemy wszystkim grupom za przybycie i aktywne uczestnictwo w przygotowanych zajęciach!