Cała Polska Czyta dzieciom w Jodłówce Tuchowskiej

W dniach 1-7 czerwca 2024 roku w całej Polsce odbył się Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, organizowany przez Fundację ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom. Celem akcji jest zaszczepienie i pielęgnowanie w młodych czytelnikach zamiłowania do magicznego świata literatury. Tegoroczna edycja przyjęła hasło „Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie!”, które zachęca do dyskusji o czytaniu i jego znaczeniu w życiu dzieci. 3 czerwca Filia Biblioteki Publicznej w Jodłówce Tuchowskiej wraz z Domem Kultury „Jodełka” zaprosiły dzieci z miejscowego przedszkola oraz uczniów z klas I-III do udziału w tym czytelniczym święcie. Przygotowano wiele atrakcji. Rozpoczęliśmy tradycyjnie od głośnego czytania „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Wiersz pięknie zinterpretowały Julia i Kornelia – uczennice klasy III. Kolejnym punktem programu było spotkanie z P. Eweliną Haraf, prezes fundacji „Iskierka”, która przybyła wraz z berneńskim psem pasterskim, Rubinem. Pani Ewelina przekazała dzieciom sporą dawkę wiedzy i ciekawostek z życia zwierząt czytając fragmenty książki A. Graclik Dziki poradnik przetrwania. Po przeprowadzeniu krótkiego szkolenia, dotyczącego przebywania w towarzystwie psa, każdy mógł podejść i przywitać się z Rubinem. Dużą atrakcją tego dnia było spotkanie z asp. sztab. Piotrem Batorem. Policjant przybył do biblioteki w pełnym umundurowaniu, co od razu wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród uczestników. Dzieci wysłuchały prelekcji na temat bezpieczeństwa podczas wakacji. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem oraz prezentacją sprzętu policyjnego. Po spotkaniu z policjantem nadszedł czas na warsztaty plastyczne. Dzieci z zapałem przystąpiły do pracy. W ruch poszły nożyczki, kleje, kolorowe kredki i farby. Powstały piękne słoneczka i kolorowe motylki. Dziewczynki z kl. II i III wykonały plakat promujący czytanie, nawiązujący do tegorocznego hasła. Dzień pełen literackich i artystycznych wrażeń zakończył się uroczystym podsumowaniem i ogłoszeniem wyników konkursu plastycznego „Moja ulubiona książka – projekt okładki”, zorganizowanego przez bibliotekę. Do konkursu wpłynęło 26 prac dzieci z kl. 0-III. Uczestnicy konkursu zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami, a zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci zestawów książek ufundowanych przez Bibliotekę Publiczną w Tuchowie. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom! Wyjątkowe, oryginalne dzieła sztuki stworzone przez naszych najmłodszych czytelników można teraz podziwiać na wystawie w bibliotece. Gorąco zapraszamy do obejrzenia ich! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wspólnie spędzony czas. Był to niezapomniany dzień pełen radości, nauki i kreatywnej zabawy.