Czytanie na sportowo

Sport i czytanie książek mogą iść w parze, gdyż sport wzmacnia ciało, natomiast czytanie książek wzmacnia nasz mózg. Najlepszym przykładem tego są zawodnicy tarnowskich Jaskółek trener – Stanisław Burza oraz Piotr Wardzała, którzy w dniu 14 czerwca 2024 r., wzięli udział w spotkaniu czytelniczym zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Tuchowie Filię w Siedliskach w ramach projektu „Aktywnie z Biblioteką” z programu BLISKO. Stanisław Burza był wieloletnim zawodnikiem Unii Tarnów, a obecnie jest trenerem drużyny tarnowskich Jaskółek. Na jego koncie widnieje wiele osiągnięć i sukcesów indywidualnych i drużynowych min.: Drużynowe Mistrzostwa Polski, Czech i Wielkiej Brytanii oraz tytuł Indywidualnego Mistrza Szkocji oraz Słowacji. Był reprezentantem Polski w Indywidualnych Mistrzostwach Świata na długim torze: w roku 2020 zajął III miejsce w Grand Prix Polski w Long Track, w roku 2021 zajął III miejsce w Grand Prix Polski w Long Track, w roku 2022 zajął II miejsce w Grand Prix Polski w Long Track.

Piotr Wardzała to junior tarnowskiej Unii, który wywodzi się z rodziny o żużlowych tradycjach, zarówno jego dziadek Marian Wardzała, jak i tata Robert Wardzała byli żużlowcami tarnowskiej Unii. Piotr reprezentuje klub od 2 lat i startuje w zawodach młodzieżowych tj. Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów. Oprócz startów na żużlu Piotr jest zaangażowany w życie lokalnej społeczności jako Radny Miasta Tarnowa.

Spotkania sportowo-czytelnicze odbyły się w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Siedliskach oraz w Szkole Podstawowej im. Marii Kotulskiej w Jodłówce Tuchowskiej. Wydarzenie to nie tylko promowało sport, ale także zachęcało do czytania i rozwijania wyobraźni. Żużlowcy z pasją opowiadali o „czarnym sporcie”, codziennych treningach oraz kontuzjach, które są nieodzownym elementem tego jakże fascynującego sportu. Zebrani na obu wydarzeniach uczniowie i nauczyciele z podziwem przyglądali się tej widowiskowej prezentacji. Kto wie, może ktoś z widowni zainteresuje się
nie tylko kibicowaniem, ale i spróbuje własnych sił w tej dziedzinie sportu? Miłym akcentem spotkania było przeczytanie zebranym uczniom fragmentu książki pt. Mistrzowie sportu, która ukazuje sylwetki niezwykłych sportowców. Jak widać sport i książki można ze sobą doskonale połączyć. Sportowcy rozdawali autografy i zaprosili dzieci z opiekunami do kibicowania na niedzielnym meczu, który odbywał się na tarnowskim stadionie – Jaskółcze Gniezdo.

żużlowiec czytający książkę