Program Mentalnego Wsparcia i Rozwoju Młodzieży

Biblioteka Publiczna w Tuchowie wraz z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zapraszają wszystkie szkoły Gminy Tuchów do skorzystania z Programu Mentalnego Wsparcia i Rozwoju Młodzieży.

Autorem programu jest Michał Zawadka, którego mieliśmy okazję gościć w bibliotece osobiście już kilka razy  – na warsztatach i spotkaniu z rozwoju mentalnego dla gimnazjalistów i licealistów. Po wydarzeniach dostawaliśmy za każdym razem informację zwrotną od nauczycieli uczestniczących w nich wraz z uczniami o chęci ponownego spotkania, barierą były odległe terminy (ponad rok oczekiwania) oraz koszty. Michał, rozwijając swój program wsparcia dla dzieci i rodziców, wyszedł z inicjatywą przygotowania warsztatów online – których warunki są znacznie bardziej przystępne. Od ponad 10 lat tworzy treści pomagające w rozwoju osobistym i prowadzi warsztaty mentalne zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych.

Michał Zawadka – mówi o sobie: Optymista. Autor. Ekspert słowa. Praktyk. Przedsiębiorca. Mówca inspiracyjno-motywacyjny. Autor bestsellerowych książek, propagator szeroko rozumianej edukacji miękkiej, twórca szkoły mentalnej, członek Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców.

Program skierowany jest do nastolatków (uczniów VI – VIII klas szkoły podstawowej i liceum) obejmuje on cztery spotkania do oglądnięcia online, ich długość to ok. 40 min – odpowiada jednostce lekcyjnej. Spotkanie może stać się punktem wyjścia do dyskusji – więc najlepiej byłoby, gdyby po nim został zarezerwowany czas dający taką możliwość. Dostęp do programu został wykupiony na okres 90 dni, w tym czasie można je odtworzyć online dowolną ilość razy, prowadzący zajęcia w klasie może więc oglądnąć je wcześniej i zdecydować jak najlepiej zorganizować to dla danej grupy uczniów. Spotkania mają też swój skrót wprowadzający w tematykę, na podstawie którego można określić wartościowość treści:

1. Ja – najważniejszy człowiek świata (43 min)
  2. Najwyższy czas (41 min)
  3. Potencjał wewnętrzny (37 min)
  4. Kompetencje przyszłości (25 min) (bonusowe spotkanie dodatkowe)

Spotkania te stanowią wsparcie profilaktyki szeroko rozumianych problemów społecznych i emocjonalnych młodzieży. Dla młodego człowieka są inspiracją do działania, budowania własnych wartości, świadomości siebie, odwagi działania, radzenia sobie z trudnymi myślami, rozumienia strachu, pokonywania barier i rozwijania szacunku do siebie.

Michał Zawadka przygotował dla nas narzędzia, by pomóc młodzieży odnaleźć, zrozumieć i zaakceptować siebie samych. Użyjmy ich, jeśli to pomoże choć jednej osobie, będzie warto.

Zapraszamy wszystkie zainteresowane szkoły do kontaktu z biblioteką – szkoła wyznacza koordynatora, któremu przekazujemy kody dostępu do programu – są one ważne do 22 maja 2022 r., a spotkania można odtworzyć w tym czasie dowolną ilość razy. Koordynatorów będziemy prosić o informację zwrotną po zakończeniu programu o ilości wyświetleń i liczbie uczestników.

Dajmy młodzieży siłę!

Kurs udostępniamy bezpłatnie w ramach Gminnego Programu Profilaktyki.