Narodowe Czytanie w Jodłówce Tuchowskiej

12 września w malowniczej scenerii ogrodu Szkoły Podstawowej w Jodłówce Tuchowskiej odbyła się trzynasta edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Celami tego wyjątkowego wydarzenia są: popularyzacja najwybitniejszych dzieł literatury polskiej, wzmacnianie tożsamości narodowej oraz promocja czytelnictwa. Filia Biblioteki Publicznej we współpracy z biblioteką szkolną już po raz kolejny włączyły się w organizację tej akcji. W tym roku uczestnicy mieli okazję zapoznać się z dramatem Juliusza Słowackiego Kordian, jednym z najważniejszych dzieł romantyzmu. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji biografii naszego wieszcza oraz genezy utworu.  Wysłuchaliśmy pięknego wiersza W pamiętniku Zofii Bobrówny, a następnie fragmenty Kordiana odczytali lektorzy: P. Katarzyna Osika – dyrektor SP, oraz młodzież z Dyskusyjnego Klubu Książki. Dramat Słowackiego to dzieło wybitne, choć bardzo wymagające i trudne dla czytelnika – mimo tego lektorzy świetnie sobie poradzili. Wspólnie z uczniami, którzy przybyli w strojach z epoki, zanurzyliśmy się w literacki świat pełen wielkich idei i patriotyzmu. Na zakończenie uczestnicy akcji otrzymali zakładki nawiązujące do twórczości Juliusza Słowackiego a w zeszytach do j. polskiego przybili pamiątkowe stemple. Dziękujemy czytającym za wspaniałe interpretacje utworu oraz wszystkim, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu. Mamy nadzieję, że te chwile spędzone na wspólnym czytaniu Kordiana zainspirują nas do dalszego sięgania po dzieła polskiej literatury. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję Narodowego Czytania!